Biker u nás nie je vítaný...

Autor: Martinn Radošovský | 8.7.2011 o 2:52 | (upravené 8.7.2011 o 17:53) Karma článku: 3,87 | Prečítané:  836x

Slovensko, krajina hrdo používajúca motto "malá veľká krajina". Krajina plná prírodných krás, ktorá aj na vzdory svojej skromnej veľkosti má čo ponúknuť, či už miestnym alebo zahraničným turistom/cyklistom. Krajina, ktorá napriek týmto výhodám zažíva úpadok turistického ruchu. Táto krajina si aj tak dovolila zakázať vystup cyklistom do lesov. Má to nejaký význam?

 

Slovensko, krajina hrdo používajúca motto "malá veľká krajina". Krajina plná prírodných krás, ktorá aj na vzdory svojej skromnej veľkosti má čo ponúknuť, či už miestnym alebo zahraničným turistom/cyklistom. Krajina, ktorá napriek týmto výhodám zažíva úpadok turistického ruchu. Táto krajina si aj tak tomu dovolila zakázať vystup cyklistom do lesov. Má to nejaký význam?

Počas minulého volebného obdobia vstúpila do platnosti novela zákona o lesoch, ktorá obmedzuje pohyb cyklistov a iných stvorení v lesoch iba na lesné cesty. Táto novela by pri fungovaní, aké si možno predstavovali vtedajší predstavitelia vlády, takmer úplne zničila podstatu horskej cyklistiky (MTB) na Slovensku. Touto podstatou, teda aspoň podľa mňa, je singletrack/singletrail. Horskí cyklisti a anglicky gramotnejší sa zrejme dovtípili, pre tých ostatných len doplním že je to medzi bikermi všeobecne používaný výraz pre úzky lesný chodník.

O tomto zákone všetci viete. Bol totiž x-krát prepieraný v médiach, spisovali sa petície a robili protesty. Čo ale možno neviete je, že koaličná SDKU-DS mala v programe na prvých 100 dní zrušenie tohoto zákazu, ktoré sa do teraz neudialo ( http://www.sdku-ds.sk/content/riesenia-na-prvych-100-dni bod 2.9.111. ) a podľa informácii, ku ktorým som sa dopátral, je novelizácia tohoto zákona naplánovaná až na rok 2013. (http://slomba.sk/?p=117) Nie je mi jasná logika toho, že sa niečo prezentované ako banálna, rýchlo vykonateľná zmena presunie na koniec volebného obdobia, ale aspoň máme akú takú istotu, pretože je to jeden z bodov programového vyhlásenia vlády. A koniec koncov, nič sa nedeje. Nepoznám totiž žiadneho bikera, ktorý by si niekedy kvôli tomuto zákonu vyškrtol z mapy svoj obľúbený trail. Každopádne nebyť v lese kriminálnikom by bolo lepšie.

Snáď sa na mňa autor fotky nenahnevá. Strašne sa mi sem pýtala. V prípade výhrad mažem...

Toto by bol základný problém horskej cyklistiky na Slovensku. Chcem ale zájsť kúsok ďalej. Slovensko má 9 národných parkov. Pokial je mi známe, ani v jednom z týchto parkov nie je povolený vjazd na bicykli mimo vyznačených cyklotrás aj napriek tomu, že majú pre MTB ideálne podmienky. Myslím si že je to chyba. Na jednej strane chceme dostať ludí do prírody a chceme podporiť turistický ruch, na strane druhej im to zakazujeme tou zábavnejšou cestou. Dosť dlho som sa snažil nájsť nejaké štúdie o tom že by MTB poškodzovalo prírodu viac ako iné formy turistiky. Vždy som sa ale dopátral iba k tomu že turistika ako taká (vrátane MTB) dokáže poškodzovať prírodu, najmä čo sa týka vody a erózie pôdy. Ale nikde som nenašiel nič o tom, že by bol medzi cyklistikou a pešou turistikou nejaký priepastný rozdiel. Práve naopak. Pekne to je zhrnuté v jednom dokumente na stránkach čemby (česká mountainbiková asociace) (http://old.cemba.eu/cemba/www.cemba.cz/publikace/Marion_Wimpey_Dopady_terenni_cyklistiky.pdf) . V tomto dokumente sa môžete dočítať, že na základe rôznzch výskumov nemá cyklistika o nič vačší dopad na životné prostredie a devastáciu prírody a chodníkov ako pešia turistika. Príčinou problémov je skôr zlý management a správa chodníkov, ktoré sú často vedené zlými cestami, sú zle spevnené a nespravované. Týmto nechcem tvrdiť že by sa teraz mali púšťať cyklisti do NP vždy a všade. Myslím si, že by bolo rozumnejšie zobrať to z opačného konca. Namiesto všeobecného zákazu s výnimkou niektorých trás zaviest všeobecné povolenie s výnimkou niektorých trás. Poprípade zakázať vjazd počas daždivého počasia a podobne.

Takáto zmena by mohla citeľne pomôcť cestovnému ruchu v týchto oblastiach. Nebolo by to len o tom prilákať sem zahraničných bikerov. Množstvo tých slovenských je nútených chodiť si pre cyklistické zážitky do zahraničia a potenciál našich hôr zostáva nevyužitý. Ak si myslíte že MTB nemôže byť podstatnou časťou cestovného ruchu tak sa pozrite na Lago di Garda a Livigno v Taliansku, singletracky vo Walese alebo trebars aj na traily v Colorade a Utahu. Podmienky na to máme, stačí len chcieť...

Pre predstavu prikladám jednu chuťovku na ktorú som narazil na youtube http://www.youtube.com/watch?v=L_Ze6hUtT5U. Odporúčam pozrieť aj iné videá od tohoto autora. Nájdete tam aj nejaké zo Slovenska...

Ps: Dúfam že sa na mňa autor fotky nenahnevá. Priam sa sem pýtala...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?